Zabawy ruchowe stanowią dla dzieci bardzo ważny element w rozwoju. Dzięki zabawą ruchowym a tym bardziej połączonych z muzyką dzieci mogą wyrazić siebie, doskonale się przy tym bawiąc. Poprzez zabawy małe dziecko rozwija motorykę dużą, co jest dobrym podłożem do rozwijania motoryki małej.
Poniżej przedstawiam scenariusz zabawy muzyczno-ruchowej.
Scenariusz zajęcia
Temat: „Baw się
razem z nami” – zabawy muzyczno – ruchowe rozwijające inwencję twórczą dzieci.
Grupa: 3–latki
Miejsce: sala zajęć
Cele ogólne:
-
rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy muzyczno – ruchowe
-
rozwijanie inwencji twórczej dzieci
Metody
pracy: działania praktyczne
Formy pracy: zbiorowa
Czas: 15-20 minut
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Nauczyciel wita wszystkich piosenką pt. „Na powitanie wszyscy razem” i zaprasza do wspólnej
zabawy.
- Dz. wita się z
innymi dziećmi przy piosence.
Nauczyciel opowiada dzieciom, że wyruszają na łąkę a tam spotkają różne owady, ptaki i będą je naśladować.
Zatem wyruszamy, przygotowujemy nogi i idziemy.
2. Zabawa
muzyczno – ruchowa „Idę sobie”.
Dzieci naśladują gestami czynności śpiewane w
piosence.
- Dz. naśladuje czynności śpiewane w piosence.
3. Zabawa ruchowa przy
muzyce „La raspa”.
Dzieci otrzymują papierowe talerzyki i próbują pokazać
w rytm muzyki jak poruszają się np.: pszczółki, biedronki.
- Dz. porusza się w rytm muzyki.
4. Zabawa
muzyczno – ruchowa „Łąka wiosną”.
Nauczyciel pokazuje dzieciom sylwety
owadów i zwierząt żyjących na łące (bocian, żaba, ślimak, motyl,
biedronka), dzieci starają się je naśladować przy dźwiękach muzyki.
- Dz. naśladuję zwierzątka i
owady.
5. Zabawa muzyczno –
ruchowa „Nie chcę Cię znać”.
- Dz. działa w
zabawie wspólnie z kolegą.
6. Taniec ze wstążkami.
Swobodne improwizowanie utworu
muzycznego o
zróżnicowanym rytmie z wykorzystaniem wstążek (Vivaldi – Wiosna). Dzieci tańczą swobodnie w rytm muzyki, starając się
oddać jej charakter.
- Dz. ruchem
oddaje charakter muzyki, dynamikę i rytm.
7. Ewaluacja:
Nauczycielka rozsypuje na podłodze kwiaty wycięte z papieru oraz żabki. Nauczyciel
prosi dzieci o wybranie kwiatków jeśli dzisiejsze zajęcie się podobało, jeśli
nie – dziecko wybiera żabkę.
- Dz. dokonuje oceny zajęcia.
8. Zakończenie
zajęć.
Podziękowanie za wspólną zabawę. Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę na pożegnanie „Na pożegnanie wszyscy razem”.
Podziękowanie za wspólną zabawę. Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę na pożegnanie „Na pożegnanie wszyscy razem”.
- Dz. śpiewa piosenkę.
Wszystkie piosenki potrzebne do zajęcia dostępne są na moim chomiku: http://chomikuj.pl/nauczycichlatac
Folder: Baw się razem z nami, hasło: piosenki.
Wszystkie piosenki potrzebne do zajęcia dostępne są na moim chomiku: http://chomikuj.pl/nauczycichlatac
Folder: Baw się razem z nami, hasło: piosenki.
Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
OdpowiedzUsuń