Scenariusz zajęcia
Temat: Co słychać
na wsi?
Grupa: 3–latki
Obszar edukacyjny: Wychowanie dla poszanowania roślin i
zwierząt: wymienia rośliny
i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.
i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.
Miejsce: sala zajęć
Cele ogólne:
-
poznawanie zwierząt hodowanych na wsi
Metody
pracy: działania praktyczne, pokaz, słowna
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa
Czas: 15-20 minut
Przebieg
zajęć:
1. Powitanie.
Zaproszenie dzieci na wycieczkę – dzieci dobierają się parami, ustawiają
jedno za drugim tworząc zaprzęg – koń z wozem. Dzieci poruszają się przy
dźwiękach piosenki „Na wieś”.
- Dz. potrafi współpracować z innym dzieckiem.
2. Zwierzęta z
wiejskiego podwórka.
Na
tablicy nauczyciel umieszcza plansze przedstawiającą wiejskie podwórko. Obok
niej znajdują się sylwety różnych zwierząt. Dzieci wybierają te, które hodowane
są na wsi. W ten sposób powstaje obrazek „Na wiejskim podwórku”. (plansza była z przedszkola)
3. Słuchanie wiersza „W gospodarstwie” T. M. Massalskiej.
- Dz. uważnie słucha wiersza.
"W
gospodarstwie"
Pieje kogut już od świtu;
- Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: - W lewo!
Gdacze: - W prawo!
Kaczka kwacze: - Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: - Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.
Koń opędza się od much.
I rży głośno: - Jestem zuch!
Świnka chrumka: - Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: - Miau!
A pies szczeka: - Hau! Hau! Hau!
4. Rozmowa na temat wiersza.
- jakie zwierzęta występowały w wierszu?
- jaki głos wydaje kogut, jaki kura, a jaki kaczka?
- gdzie
możemy spotkać te zwierzęta?
- Dz. odpowiada na zadane pytania.
5. Zabawa ruchowa kształtująca postawę
ciała „Karmimy kogucika”.
- Dz. reaguje na sygnał umowny, porusza się po sali.
6. Zabawa rozwijająca inwencję słowną
„Jakie odgłosy wydają zwierzątka?.
Karta
pracy – „Co nie pasuje?”. Dzieci otaczają pętelką obrazek zwierzątka, które można zobaczyć w gospodarstwie na wsi.
Dzieci siedzą w kole, nauczyciel
rzuca kostką, na której są wiejskie zwierzątka. Po wypadnięciu odpowiedniego
zwierzątka dzieci podają nazwy i naśladują jego głos, mogą również poruszać się jak zwierzęta.
- Dz. naśladuje odgłosy zwierząt i nazywa je.
Do tego celu zawsze używam kostki, którą wykonałam samodzielnie, dlatego jest już nieco sfatygowana (co widać na zdjęciach). Jest duża a dzieciaki lubią nią się bawić.
7. Ewaluacja.
- Dz. odróżnia zwierzęta wiejskie od innych zwierząt,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz