czwartek, 21 lipca 2016

Świat w zimowej szacie - konspekt zajęć w przedszkolu

Lato w pełni a ja mam dla Was coś dla ochłody, konspekt zajęć o tematyce zimowej.


Scenariusz zajęcia 

Temat: Świat w zimowej szacie.

Grupa: 4–latki
Zakres treści edukacyjnych: Poznajemy przyrodę.
Obszar edukacyjny: Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.

Cele ogólne:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia.

Cele operacyjne:
- dzieci potrafią nazwać aktualną porę roku,
- wymienić charakterystyczne cechy zimy.

Miejsce: sala przedszkolna
Metody pracy: działania praktyczne, pokaz, słowna.

Formy pracy: zbiorowa

Środki dydaktyczne:
- wiersz „Zima” B. Forma,
- ilustracje przedstawiające zimowy krajobraz,
- lód i talerzyki/kubeczki plastikowe,
- kartoniki przedstawiające różne zjawiska przyrodnicze i przedmioty.


Czas: 20 minut

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie przy zabawie „Ludzie do ludzi”.
Dzieci witają się poszczególnymi częściami ciała, np.: noga do nogi, łokieć do łokcia.

2. Wysłuchanie przez dzieci wiersza pt. „Zima” czytanego przez nauczycielkę.

„Zima” B. Forma

Saniami Pani Zima przybyła,
Wspaniałe czapy drzewom uszyła.
Ubrała dachy w płaszcze zimowe,
Wszystkim rozdała kołdry puchowe.

Mróz w artystę się zabawia,
Wciąż do czarów bardzo skory.
Namalował mroźne kwiaty,
Piękne liście, różne wzory.

Wichry wieją z każdej strony
I ziąb ściska niesłychanie.
Z nieba puch zimowy leci,
Będą mieć uciechę dzieci.

3. Omówienie treść wiersza w połączeniu z opisem ilustracji przedstawiających zimowy krajobraz. Dzieci opisują obecną porę roku charakterystycznymi przymiotnikami, np.: zimno, śnieżnie, mroźnie, itp. – utrwalają nazwę panującej pory roku i cechy dla niej typowe.
Po wysłuchaniu odpowiedzi nauczycielka zadaje kolejne pytania, np.:
- Do czego potrzebny jest śnieg?
- Do czego jest potrzebny śnieg ziemi, roślinom i zwierzętom? itp.

4. Doświadczenie z kostkami lodu.

Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan i pokazuje pojemnik z kostkami lodu. Nauczyciel kładzie kostki na talerzykach/kubeczkach, następnie prosi aby każdy obejrzał i zbadał je dotykiem. W między czasie nauczycielka zadaje dzieciom pytania, np.:
- Czy wiedzą co mają na talerzyku?
- Z czego i w jaki sposób powstało?
- Aby określiły właściwości lodu, np. zimny, śliski, gładki, przeźroczysty, lśniący.
- Gdzie i w jakiej postaci można zimą zobaczyć lód?
Na koniec prosi dzieci o wyjaśnienie pojęcia mróz.

5. Zabawa ruchowa do piosenki „Sanna”.
Dzieci dobierają się parami i tworzą zaprzęgi. Na słowa piosenki „dzyń, dzyń” dzieci kucają i uderzają rękoma w podłogę/klaszczą/tupią nogami (według uznania). 

6. Ewaluacja zajęć:
„Atrybuty Pani Zimy” – nauczyciel rozkłada kartoniki przedstawiające różne zjawiska przyrodnicze i przedmioty. Zadaniem dzieci jest dobranie symboli związanych z zimą – dzieci nazywają je i doczepiają do tablicy.




7. Zakończenie zajęć.
Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach. 


Większość grafiki, dzięki którym stworzyłam materiały pochodzi ze strony:
http://www.mycutegraphics.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz