Scenariusz zajęcia
Temat: Świat w zimowej szacie.
Grupa:
4–latki
Zakres treści
edukacyjnych:
Poznajemy przyrodę.
Obszar edukacyjny: Pomaganie dzieciom w
rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Cele ogólne:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia.
Cele
operacyjne:
- dzieci potrafią nazwać aktualną porę roku,
- wymienić charakterystyczne cechy zimy.
Miejsce:
sala przedszkolna
Metody
pracy: działania praktyczne, pokaz, słowna.
Formy pracy: zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- wiersz
„Zima” B. Forma,
- ilustracje
przedstawiające zimowy krajobraz,
- lód i
talerzyki/kubeczki plastikowe,
- kartoniki
przedstawiające różne zjawiska przyrodnicze i przedmioty.
Czas:
20 minut
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przy zabawie „Ludzie do
ludzi”.
Dzieci witają się poszczególnymi
częściami ciała, np.: noga do nogi, łokieć do łokcia.
2. Wysłuchanie przez dzieci wiersza pt. „Zima”
czytanego przez nauczycielkę.
„Zima” B. Forma
Saniami Pani Zima przybyła,
Wspaniałe czapy drzewom uszyła.
Ubrała dachy w płaszcze zimowe,
Wszystkim rozdała kołdry puchowe.
Mróz w artystę się zabawia,
Wciąż do czarów bardzo skory.
Namalował mroźne kwiaty,
Piękne liście, różne wzory.
Wichry wieją z każdej strony
I ziąb ściska niesłychanie.
Z nieba puch zimowy leci,
Będą mieć uciechę dzieci.
3. Omówienie treść wiersza w
połączeniu z opisem ilustracji przedstawiających zimowy krajobraz. Dzieci opisują
obecną porę roku charakterystycznymi przymiotnikami, np.: zimno, śnieżnie,
mroźnie, itp. – utrwalają nazwę panującej pory roku i cechy dla niej typowe.
Po wysłuchaniu odpowiedzi
nauczycielka zadaje kolejne pytania, np.:
- Do czego potrzebny jest śnieg?
- Do czego jest potrzebny śnieg
ziemi, roślinom i zwierzętom? itp.
4. Doświadczenie z kostkami lodu.
Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan
i pokazuje pojemnik z kostkami lodu. Nauczyciel kładzie kostki na talerzykach/kubeczkach,
następnie prosi aby każdy obejrzał i zbadał je dotykiem. W między czasie
nauczycielka zadaje dzieciom pytania, np.:
- Czy wiedzą co mają na talerzyku?
- Z czego i w jaki sposób powstało?
- Aby określiły właściwości lodu, np.
zimny, śliski, gładki, przeźroczysty, lśniący.
- Gdzie i w jakiej postaci można zimą
zobaczyć lód?
Na koniec prosi dzieci o wyjaśnienie
pojęcia mróz.
5. Zabawa ruchowa do piosenki „Sanna”.
Dzieci dobierają się parami i tworzą
zaprzęgi. Na słowa piosenki „dzyń, dzyń” dzieci kucają i uderzają rękoma w
podłogę/klaszczą/tupią nogami (według uznania).
6. Ewaluacja zajęć:
„Atrybuty Pani Zimy” – nauczyciel
rozkłada kartoniki przedstawiające różne zjawiska przyrodnicze i przedmioty. Zadaniem
dzieci jest dobranie symboli związanych z zimą – dzieci nazywają je i
doczepiają do tablicy.
7. Zakończenie zajęć.
Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.
Większość grafiki, dzięki którym stworzyłam materiały pochodzi ze strony:
http://www.mycutegraphics.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz