sobota, 14 stycznia 2017

"Królowa Śniegu" - scenariusz przedstawienia świąteczno-zimowego



Poniżej prezentuje Wam scenariusz przedstawienia świąteczno-zimowego pt. "Królowa Śniegu", który został zaprezentowany rodzicom (w zamian jasełek). Jasełka w tym roku zrobiliśmy w kameralnym gronie przedszkolaków. W związku z tym, że przedstawienie bardzo się podobało, zostanie ono również przedstawione Babciom i Dziadkom w dniu ich święta. 

Do występu przygotowaliśmy się prawie 2 miesiące. Oczywiście nie codziennie, bo jak wiadomo były inne rzeczy do wykonania. Jednak tyle czasu zajęło nam dopracowanie scenariusza, wykonanie dekoracji i przygotowanie dzieci do występu.


Scenariusz powstał na bazie inscenizacji "Królowa Śniegu" z Bliżej Przedszkola. Ze względu na to, że w przedstawieniu brało udział 4 grupy. Został on skrócony i zostały dodane ode mnie "mini" dialogi. Natomiast, niektóre tańce/piosenki pochodzą z autorskiej płyty pani Agnieszki Chartanowicz, m.in.:
  • Taniec Kryształków - Lampek Choinkowych
  • Piosenka "Mikołaj"
  • Piosenka "Choinki"
  • Piosenka "My jesteśmy gwiazdki"

Podkłady taneczne i piosenki, które również zostały wykorzystane i bez problemy można posłuchać:

Pozdrawiam serdecznie :)

Choinka zielona przyszła dzisiaj do nas - konspekt zajęć w przedszkolu

Zajęcia zostały przeprowadzone tuż przed świętami, ale myślę, że na obecną zimową aurę też może być przydatny. Inny "zimowy" scenariusz możecie znaleźć jeszcze TUTAJ
A obecny można pobrać TUTAJ.


Scenariusz zajęcia

Temat: „Choinka zielona przyszła dzisiaj do nas” – wykonanie choinki techniką origami  (z kół).

Grupa: 5–latki
Miejsce: sala zajęć
Cele ogólne:
- wspieranie działań twórczych dzieci,
- integrowanie środowiska przedszkolnego i rodziców,
- tworzenie choinki,
- wprowadzenie świątecznego nastroju.
Metody pracy: działania praktyczne, zabawy dydaktyczne
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Czas: 30 minut

Przebieg zajęć:
1. Powitanie – nauczyciel wita wszystkich słowami:

„W ten świąteczny czas,
witam wszystkich was.
Jedną ręką pomachamy
i sąsiada przywitamy.”
- Dz. wita się z innymi dziećmi przez podanie ręki.
2.  Rozwiązywanie zagadki – wprowadzenie do tematu zajęć.

„Z mroźnego lasu przywieziona,
w srebrzyste bombki ustrojona,
a kiedy płomień świec zaświeci,
cieszy dorosłych, cieszy dzieci.”

- Dz. odgaduje zagadkę.

3.  „Choinka” – wysłuchanie wiersza B. Formy.

„Wczoraj rosłaś na polanie, dzisiaj przyszłaś do nas.
Jakie miłe to spotkanie, choinko zielona!

W środku naszej sali pięknie przystrojona
panna choineczka uśmiecha się do nas.

Na niej bańki, łańcuch, lampki kolorowe.
Gwiazdeczki prześliczne, złocone bajkowe.

Na jednej gałązce piernikowe ludki,
a na innej siedzą małe krasnoludki.

Pajacyk, kogucik, maleńkie serduszka
chrupiące ciasteczka, pachnące jabłuszka.

W koło stoją dzieci, piosenki śpiewają
na choince światełka radośnie migają.”

- Dz. słucha wiersza.

4. Rozmowa na temat treści wiersza pt. „Choinka”.

- Gdzie rosło drzewko iglaste?
- Czym się różni drzewo iglaste od choinki?
(Nauczyciel wyjaśnia, że choinka to udekorowane drzewko iglaste)
- Jak ustrojona była choinka z wiersza?
- Jak wyglądają choinki w waszych domach?

- Dz. odpowiada na pytania.
5. Oglądanie gałązek drzewa iglastego, dotykanie, wąchanie ich, porównywanie wyglądu igieł. 
- Dz. Wypowiadanie się na temat gałązek, dostrzega różnice w wyglądzie igiełek, mówi o swoich odczuciach.
6. Zabawa przy piosence „Prosimy zostań”.
Dzieci razem z rodzicami bawią się przy piosence, wykonując odpowiednie gesty do piosenki.
- Dz. działa w zabawie wspólnie z rodzicem.
7. Wykonanie pracy plastycznej „Choinka”. - praca wspólna z rodzicem.

Dzieci otrzymują 6 karteczek, na których narysowane są koła, wycinają je. Następnie składają koła na pół i przyklejają do kartki formułując z nich choinkę. Na koniec ozdabiają drzewko według własnego pomysłu. Po wykonaniu choinki nauczycielka zaprasza dzieci i rodziców z pracami na dywan. Wspólne oglądanie wykonanych prac i postawienie ich na półce.
- Dz. wykonuje prace plastyczną.

8.  Ewaluacja:
„Co powiesimy na choince?” – na dywanie rozłożone są obrazki przedstawiające różne przedmioty, zadanie dzieci polega na nazwaniu ich, oraz określeniu które z nich można zawiesić na choince. Każde dziecko wybiera po jednym obrazku i przykleja je na emblemat choinki.

- Dz. dokonuje oceny zajęcia wybierając prawidłowy obrazek.

9. Zakończenie zajęć.
Podziękowanie za wspólną zabawę. Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę na pożegnanie „Ubierzemy dziś choinkę”. 

- Dz. śpiewa piosenkę.

Na sam koniec dzieci wręczyły rodzicom wykonane świeczniki, pisałam o nich TUTAJ.

środa, 4 stycznia 2017

Dzień Babci i Dziadka - scenariusze uroczystości


Babcia i dziadek są dla większości wnuków ważnymi osobami w ich życiu. To często im wolimy się zwierzyć i powierzyć swoje sekrety. To właśnie oni słuchają swoich wnucząt jak nikt inny. To właśnie oni opowiadają ciekawe historie na dobranoc, które tkwią w naszej pamięci do lat dorosłych. I to oni rozpieszczają swoje wnuki, dając z siebie jak najwięcej. To ich serce przepełnione jest bezgraniczną miłością, i to oni przymykają oko na wybryki swoich wnucząt. Dlatego też, przychodzi taki dzień, kiedy szczególnie chcemy im podziękować, 21 i 22 stycznia to magiczna data. Wokół niej w przedszkolach dzieją się "czary", bo każdy przedszkolak chce pokazać swojej babci i dziadkowi jak bardzo ich kocha.

Zamieszczam kilka scenariuszy do wykorzystania według uznania (wystarczy kliknąć myszką na nazwę i wyświetli się scenariusz):

1. Scenariusz uroczystości - Dzień babci i dziadka - Inscenizacja Czerwony Kapturek
2. Scenariusz uroczystości - Dzień babci i dziadka - Inscenizacja Rzepki
3. Scenariusz uroczystości - Dzień babci i dziadka - Podróż po latach minionych
4. Scenariusz uroczystości - Dzień babci i dziadka - wiersze i piosenki


Pozdrawiam serdecznie...