sobota, 14 stycznia 2017

Choinka zielona przyszła dzisiaj do nas - konspekt zajęć w przedszkolu

Zajęcia zostały przeprowadzone tuż przed świętami, ale myślę, że na obecną zimową aurę też może być przydatny. Inny "zimowy" scenariusz możecie znaleźć jeszcze TUTAJ
A obecny można pobrać TUTAJ.


Scenariusz zajęcia

Temat: „Choinka zielona przyszła dzisiaj do nas” – wykonanie choinki techniką origami  (z kół).

Grupa: 5–latki
Miejsce: sala zajęć
Cele ogólne:
- wspieranie działań twórczych dzieci,
- integrowanie środowiska przedszkolnego i rodziców,
- tworzenie choinki,
- wprowadzenie świątecznego nastroju.
Metody pracy: działania praktyczne, zabawy dydaktyczne
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Czas: 30 minut

Przebieg zajęć:
1. Powitanie – nauczyciel wita wszystkich słowami:

„W ten świąteczny czas,
witam wszystkich was.
Jedną ręką pomachamy
i sąsiada przywitamy.”
- Dz. wita się z innymi dziećmi przez podanie ręki.
2.  Rozwiązywanie zagadki – wprowadzenie do tematu zajęć.

„Z mroźnego lasu przywieziona,
w srebrzyste bombki ustrojona,
a kiedy płomień świec zaświeci,
cieszy dorosłych, cieszy dzieci.”

- Dz. odgaduje zagadkę.

3.  „Choinka” – wysłuchanie wiersza B. Formy.

„Wczoraj rosłaś na polanie, dzisiaj przyszłaś do nas.
Jakie miłe to spotkanie, choinko zielona!

W środku naszej sali pięknie przystrojona
panna choineczka uśmiecha się do nas.

Na niej bańki, łańcuch, lampki kolorowe.
Gwiazdeczki prześliczne, złocone bajkowe.

Na jednej gałązce piernikowe ludki,
a na innej siedzą małe krasnoludki.

Pajacyk, kogucik, maleńkie serduszka
chrupiące ciasteczka, pachnące jabłuszka.

W koło stoją dzieci, piosenki śpiewają
na choince światełka radośnie migają.”

- Dz. słucha wiersza.

4. Rozmowa na temat treści wiersza pt. „Choinka”.

- Gdzie rosło drzewko iglaste?
- Czym się różni drzewo iglaste od choinki?
(Nauczyciel wyjaśnia, że choinka to udekorowane drzewko iglaste)
- Jak ustrojona była choinka z wiersza?
- Jak wyglądają choinki w waszych domach?

- Dz. odpowiada na pytania.
5. Oglądanie gałązek drzewa iglastego, dotykanie, wąchanie ich, porównywanie wyglądu igieł. 
- Dz. Wypowiadanie się na temat gałązek, dostrzega różnice w wyglądzie igiełek, mówi o swoich odczuciach.
6. Zabawa przy piosence „Prosimy zostań”.
Dzieci razem z rodzicami bawią się przy piosence, wykonując odpowiednie gesty do piosenki.
- Dz. działa w zabawie wspólnie z rodzicem.
7. Wykonanie pracy plastycznej „Choinka”. - praca wspólna z rodzicem.

Dzieci otrzymują 6 karteczek, na których narysowane są koła, wycinają je. Następnie składają koła na pół i przyklejają do kartki formułując z nich choinkę. Na koniec ozdabiają drzewko według własnego pomysłu. Po wykonaniu choinki nauczycielka zaprasza dzieci i rodziców z pracami na dywan. Wspólne oglądanie wykonanych prac i postawienie ich na półce.
- Dz. wykonuje prace plastyczną.

8.  Ewaluacja:
„Co powiesimy na choince?” – na dywanie rozłożone są obrazki przedstawiające różne przedmioty, zadanie dzieci polega na nazwaniu ich, oraz określeniu które z nich można zawiesić na choince. Każde dziecko wybiera po jednym obrazku i przykleja je na emblemat choinki.

- Dz. dokonuje oceny zajęcia wybierając prawidłowy obrazek.

9. Zakończenie zajęć.
Podziękowanie za wspólną zabawę. Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę na pożegnanie „Ubierzemy dziś choinkę”. 

- Dz. śpiewa piosenkę.

Na sam koniec dzieci wręczyły rodzicom wykonane świeczniki, pisałam o nich TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz